آموزش مجازی سازی با VMware vSphere 6

توضیحات

پس از بررسی های انجام شده بر روی مراکز داده، مشاهده گردید که از حداکثر ظرفیت سخت افزاری سرور ها و منابع سخت افزاری استفاده نمی شود و سازمان ها از بهره وری مطلوب  در زیر ساخت خود برخوردار نمی باشند.

به طور مثال سازمانی را در نظر بگیرید که به شیوه ی سنتی برای هر یک از سرویس های تحت شبکه ی خود از یک سرور مجزا استفاده می نماید. در مقطعی از زمان نیاز به ارائه ی کیفیت بهتری از سرویس های IT ضروری می شود که بدین منظور می بایست سرویسی جدیدی اضافه گردد. آیا راه حل مطلوب اضافه نمودن سرور فیزیکی دیگری است؟
پس از مانیتورینگ و تحلیل شبکه مشخص شد که تنها از 30% منابع شبکه بصورت بهینه استفاده می شود.

در صورتیکه سازمان هزینه ی 70% منابعی که به صورت غیر بهینه استفاده می شود را پرداخت نموده است. از طرفی اضافه نمودن و بالا رفتن تعداد سرور ها علاوه بر هزینه ی اولیه خرید تجهیزات، هزینه های مستمر دیگر نظیر برق، خنک سازی، فضای نگهداری، پشتیبانی و ... را به همراه دارد.

یکی از راهکار های استفاده ی بهینه از منابع، مجازی سازی سرور ها می باشد.
مجازی سازی این امکان را می دهد که نیاز های شرکت با حداقل هزینه های ممکن تامین گردد.
شرکت  VMware یکی از شرکت های پیشگام در ارائه ی خدمات مجازی سازی در سراسر دنیا می باشد.
VMware محصولی به نام ESXi  دارد که این محصول بر روی سرور فیزیکی نصب شده و مدیریت منابع سخت افزاری نظیر CPU, Memory, NIC, Disk و ماشین های مجازی که بر روی آن ایجاد می شود را بر عهده می­گیرد.

به طور خلاصه استفاده از مجازی سازی مزیت های زیر را دارد:

·        کاهش منابع شبکه

·        کاهش هزینه های پیاده سازی

·        کاهش فضای استقرار

·        کاهش برق مصرفی با کاهش تعداد سرور ها

·        کاهش هزینه های خنک سازی

·        پشتیبانی متمرکز و یکپارچه

·        کاهش زمان Downtime

در این دوره آموزشی که با هدف آموزش گام به گام فرایند نصب ESXi نسخه 6 برای دانشجویان  علاقه مندان حوزه رایانش ابری تهیه گردیده است، اصطلاحات و مفاهیم کاربردی مجازی سازی در لایه دیتا سنتر به شما آموزش داده می شود که می توانید به سر فصل دوره مراجعه نموده و اطلاعات لازم را به دست آورید.


 

 

سرفصل

  • 9 بخش
  • 02:06:0

مدرسین

این دوره به صورت آرشیو شده به شما ارائه خواهد شد، اما در صورتی که در حین مشاهده دوره ها سوالی داشتید، می توانید سوال خود را زیر همان بخش در قسمت سوالات، مطرح کنید. مدرس مربوطه در کوتاه ترین زمان ممکن به سوالات شما پاسخ خواهد داد.