نرم افزار 3D Max محصول شرکت Autodesk می باشد که به منظور ایجاد سریع و آسان تصاویر سه بعدی، متحرک سازی تصاویر و تولید فیلم های انیمیشنی با کیفیت بسیار بالا، به بازار عرضه شده است. در حال حاضر 3D Max پرکاربردترین نرم افزار در زمینه تولید انیمیشن در جهان می باشد و در ایران نیز تقریباً تمامی شرکت های سازنده انیمیشن، از این نرم افزار استفاده می کنند. در این جا به معرفی بخش های مختلف و برخی قابلیت های مهم این نرم افزار می پردازیم.
بعد از نصب برنامه و اجرای آن، وارد پنجره Project Workflow می شوید که پنجره اصلی برنامه است. در این پنجره شما می توانید فایل هایی که از قبل در محیط 3D Max ایجاد شده اند را باز کنید و یا به ایجاد فایل جدید بپردازید. باید توجه کنید که در این نرم افزار شما فقط بر روی یک تصویر می توانید کار کنید و امکان کار کردن بر روی چندین تصویر به صورت همزمان وجود ندارد. اما شما می توانید چندین کپی از نرم افزار را باز کرده و در هر کدام از آن ها، بر روی یک تصویر کار کنید. البته باز کردن چندین نسخه از این نرم افزار، حافظه رم بسیار زیادی اشغال می کند و پیشنهاد می شود که این کار انجام نشده و همزمان بر روی یک تصویر کار کنید.

تصویر صفحه اصلی نرم افزار

در محیط این نرم افزار می توانید بسیاری از اشیاء را مدل سازی کنید و قابلیت هایی از قبیل چرخاندن، باز کردن تصویر، تبدیل تصویر 3 بعدی به 2 بعدی و برعکس وجود دارد. کاربر می تواند تمام وجوه یک تصویر 3 بعدی را باز کرده و به ویرایش و اصلاح آن بپردازد و یا اینکه به طراحی وجوه مختلف یک تصویر 2 بعدی پرداخته و سپس آن را به یک تصویر 3 بعدی کامل تبدیل کند.
بسیاری از اشیاء به صورت پیش فرض در محیط نرم افزار قرار دارند و نیازی به طراحی آن ها نیست و کافی است سایز شیئ مورد نظر خود را با نگه داشتن کلیک چپ موس و جابجا کردن آن، تعیین کنید. اگر یک شیئ در محیط نرم افزار وجود نداشت، می توانید ابتدا آن را در دیگر نرم افزارهای گرافیکی از قبیل Photoshop طراحی کرده و سپس آن را وارد محیط  3D Maxموده و یا در داخل محیط خود نرم افزار آن را طراحی نمائید.
از دیگر قابلیت های نرم افزار، امکان نورپردازی از جهت های مختلف و قرار دادن دوربین در هر نقطه مورد نظر می باشد و هیچ محدودیتی وجود ندارد. از این قابلیت در ساخت فیلم و انیمیشن بسیار استفاده می شود و حرکت های دوربین می تواند بسیار سریع و آسان و از هر نقطه ای به نقطه دیگر صورت گیرد. همچنین می توان از هر زاویه ای فیلمبرداری کرد که این امکان در محیط واقعی بسیار دشوار و در برخی موارد غیر ممکن است.
بعد از ایجاد تصاویر سه بعدی، در صورتیکه بخواهیم به آن حرکت بدهید، ابزار بسیار سودمندی را در محیط نرم افزار 3D Max  پیدا می کنید. در صورتیکه برای تصویر ایجاد شده، دو مکان و زمان تعریف کنید و کلید Auto Key روشن باشد ( در زمان روشن بودن این کلید، رنگ آن قرمز می شود )، خود نرم افزار تمامی حرکت ها، چرخش ها، تغییر مقیاس ها و تغییرات دیگر را ثبت و ضبط می کند. علاوه بر این موارد، شما می توانید نقطه به نقطه، سرعت و نحوه حرکت تصویر و نور محیط و همچنین حرکت دوربین و زاویه فیلمبرداری را در طول زمان و همزمان با حرکت تصویر، تغییر دهید.
قابلیت مهم دیگر نرم افزار، Render  کردن می باشد. با استفاده از این قابلیت، می توانید به تصاویر و اشیاء، رنگ، سایه، بافت و موارد دیگری اضافه نمائید و تصویر ایجاد شده را بسیار شبیه به یک تصویر واقعی تبدیل کنید. بطور مثال می توانید چین و چروک بر روی چهره افراد را به چهره یک فرد اضافه کنید و پیری را در چهره وی نشان دهید.

در این نرم افزار شما می توانید هر تصویر و محیطی را مدل سازی نمائید بطوریکه تصویر مدل سازی شده هیچ گونه تفاوتی با تصویر واقعی نداشته باشد. بنابراین به دانشجویان رشته انیمیشن سازی و همچنین علاقمندان به این حوزه، توصیه می شود حتماً با این نرم افزار آشنا شوند.

 

لینک دانلود آخرین ورژن نرم افزار Autodesk 3ds Max 2015